گربه پرشین کت

علائم زایمان قریب الوقوع در پرشین کت باردار

“مطلب ذیل صرفا بر اساس مطالعات و تجربیات شخصی اینجانب نگاشته شده است.”

اگرچه ما همیشه بر ضرورت عقیم سازی گربه های پرشین و اثرات مستقیم آن بر سلامت و طول عمر گربه تاکید میکنیم ،  اما باز هم هستند دوستانی که علاقه مندند گربهء آنها یک بار یا به دفعات تولید مثل کنند . در باب بارداری و مراقبت های آن در گربه های پرشین قبلا توضیحات فراوان داده شده . در قالب این مقاله بر علائم مهمترین و خاص ترین دوران بارداری در پرشین ها ،  یعنی روز زایمان میپردازیم.
ابتدائا چند نکتهء بسیار مهم را گوشزد کنم . ببینید دوستان ،  بسیار بسیار مهمه که شما روز دقیق جفتگیری گربهء مادهء خود را بدانید و یادداشت کنید . تا بتونیم از این طریق تاریخ زایمان را تخمین بزنیم و منتظر زایمان باشیم . اتفاقی که در بسیاری از مواقع رخ میده اینه که دوستان با بنده تماس میگیرند و صرفا میدونند که گربه باردار شده ،  اما هیچ اطلاع دقیقی از تاریخ جفتگیری ندارند و آن را فراموش کردند یا تخمین میزنند که جفتگیری چه زمانی رخ داده. این اشتباهه.
حالا چرا بایستی بدونیم گربه دقیقا در چه تاریخی جفتگیری کرده ؟
چون بین ۶۳ تا ۶۷ روز بعد (عموما روز ۶۵) گربه زایمان میکنه و اگر ما تاریخ زایمان را بدانیم و بتویم اون رو پیشبینی کنیم ، میتونیم در فاصلهء این چند روز در منزل بمانیم و گربه را تحت نظر داشته باشیم تا در زمان زایمان در کنار گربه باشیم .
دقت داشته باشید ، گربه های پرشین مخصوصا مادرهای بی تجربه که اولین زایمان خود را تجربه میکنند ، در بسیاری از موارد قادر به انجام پروسهء زایمان به طور صحیح و کامل نیستند و عدم دخالت انسانی میتونه به مرگ نوزادها منجر بشه . گیر کردن نوزاد در پردهء غشایی یا به دنیا آمدن از پا (برخلاف حالت طبیعی که بچه گربه بایستی از سر متوبد بشه) تنها بخشی از مسائلی هستند که ممکنه در طول زایمان یک گربهء پرشین ایجاد بشند. اکثر این مسائل با دخالت های کوچک انسانی به شکل صحیح برطرف میشند،  اما عدم دخالت ما میتونه نتایج فاجعه انگیز (مرگ نوزاد) را به همراه داشته باشه .
پس ضرورت داره که شما به عنوان صاحب حیوان در زمان زایمان در کنارش حضور داشته باشید و این ذهنیت در مورد پرشین کت ها کاملا اشتباهه که “خودش به صورت غریزی و طبیعی زایمانش را درست انجام میده.”
در زیر به برخی از علائم زایمان در گربه های پرشین اشاره میکنیم (گرچه تمام این علائم ضرورتا در هر گربه ای مشهود نیست و بعضا از گربه ای تا گربهء دیگر متفاوت ظاهر میشود.) :
* گربه بی قرار تر از روزهای قبل میشود.
گربهء شما با آن شکم قلمبه که طی روزهای قبل فقط با خوردن و خوابیدن روز را سپری میکرد و کم تحرک شده بود ،  امروز ناگهان پرتحرک تر از روزهای قبل میشود و در سرتاسر خانه راه میرود و بعضا در زیر تخت یا کشوها دنبال لانه میگردد.
* اشتهای گربه کم میشود .
گربهء شما که طی ماه گذشته به دلیل رشد سریع جنین ها روزانه حجم زیادی غذا میخورده،  امروز به ناگهان علاقهء چندانی به غذا نشان نمیدهد. این میتواند از علائم زایمان طی ۲۴ ساعت آینده باشد.
*گربه به طور غیرعادی، از شما جلب توجه و محبت میکند.
به ناگهان متوجه میشوید که گربهء مغرور شما ،  به طور عجیبی مهربان شده و مدام نزد شما می آید و سعی میکند به شما نزدیک باشد . او متوجه شده که روز مهم فرا رسیده و دوست دارند شما در کنار او باشید.
*گربه شروع به خورخور و یا میو کردن میکند .
بسیار شایع است که گربه های پرشین ماده اندکی قبل از شروع زایمان،  با صاحب خود از طریق میو کردن، صحبت میکنند . گربهء آرام و بی صدای شما که پیش از این به ندرت صدایش شنیده میشد امروز به طور ناگهانی با شما صحبت میکند .
* گربه شروع به زور زدن و فشارهای شکمی میکند.
معمولا این آخرین علامت از سری علائم زایمان در گربه های پرشین است و ما همیشه به دوستان تاکید میکنیم که به فاصلهء چهل و پنج دقیقه الی یک ساعت بعد از مشاهدهء اولین حرکات انقباضی و زور زدن ها در گربه،  اولین نوزاد متولد خواهد شد.
“استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است.”

 

نظرات برای "علائم زایمان قریب الوقوع در پرشین کت باردار" : (۴)

 1. با سلام خدمت شما جناب اکبری از اینکه تجربیاتتون رو در اختیار دوستداران گربه میذارید ازتون بی نهایت متشکرم من از مقاله های شما کلی نکته یاد گرفتم که مطمئنم در آینده خیلی بدردم میخوره چون قصد دارم تا چند ماه آینده یک پرشین کت بخرم. میخواستم توی این دیدگاه ازتون خواهش کنم که راجع به زیر مجموعه های پرشین مثل هیمالین ها، خصوصیات رفتاری و مشکلاتی که میتونن داشته باشند توضیح بدید آیا رفتار هیمالین ها بیشتر مثل سیامی ها خواهد شد یا پرشین کت ها؟ ممنون میشم اگه درباره اش توضیح بدید یا حتی اگر مقاله ای بنویسید که ما اطلاعات کاملتری درباره ی هیمالین ها کسب کنیم.
  باز هم ازتون تشکر میکنم و عذرخواهی می کنم که توی این مقاله دیدگاه نامرتبط گذاشتم.

  • سلام و سپاس
   ببینید واقعیت اینه که ما هیمالین رو بیشتر از اینکه یک زیر شاخه از نژاد پرشین درنظر بگیریم ، صرفا یک رنگ از قالب رنگ های مختلفی که پرشین ها میتونند در اون ظاهر بشند، درنظر میگیریم . اگرچه در این مورد بین پرورش دهنده های مختلف در سطح جهان دیدگاه های مختلف وجود داره .
   اگر از تجربهء شخصی ما جویا بشید هیمالینها از حیث رفتاری هیچ تفاوتی با پرشین های ندارند چون هیمالین عملا چیزی نیست جز پرشین و جز قالب رنگی هیچ وجه اشتراکی با سیامی نداره .

 2. سلام. من یه پرشین ماده ٧ ماهه دارم. از وقتى موهاى اطراف مقعدش بلند شده بود، مدفوعش میچسبید بهش ، و دو بار روى فرش دستشویى کرد و من رو این حساب گذاشتم که براى موهاشه که مدفوع بهش میچسبه و نمیتونه تمیز کنه و… . موهاى اطراف مقعدشو با دقت کوتاه کردم، امروز بدون اینکه از چیزى بترسه یا دعواش کنم یا استرس بگیره، توى اتاقم مدفوع کرد! این رو هم بگم که قبلش رفته بود توى خاکش، خاکش هم مثل همیشه تمیزه. علتش چى میتونه باشه،؟ آخه هیچ علائم مریضى از خودش نشون نمیده که ببرم دامپزشک. ضمنن هنوز عقیم نشده.

نظرتان را درباره ی "علائم زایمان قریب الوقوع در پرشین کت باردار" بنویسید