گربه پرشین کت

چرا گربه ها یکدیگر را بو میکنند؟ (دنیای پیچیدهء حس بویایی در گربه ها )

“مطلب ذیل صرفا براساس تجربیات و مطالعات شخصی اینجانب نگاشته شده است.”

اگر در زندگی یک انسان حس بویایی صرفا یکی از حواس پنج گانه باشه، در دنیای گربه ها این حس بی نهایت مهم تر و با ارزش تر هست . برای همین هست که بارها مشاهده شده که گربه های کور به راحتی و بدون مشکل خاصی به زندگی خودشون ادامه میدند.  سراغ ظرف غذاشون میرند و بدون کمک انسان غذا می‌خورند،  سراغ ظرف ادرارشون میرند و بدون دخالت انسان عمل دفع رو انجام میدند ، و اساسا صرفا با تکیه بر حس بویایی شون ، یک زندگی تغریبا عادی رو ادامه میدند درحالیکه هیچ حس بینایی ندارند.  یک انسان هرگز نمیتونه با تکیهء کامل بر حس بویایی خود اینگونه زندگی کنه .

فروش گربه پرشین کت حس بویایی بینی

گفته میشه تعداد سلول های تشخیص بو در بینی گربه ، ۴۰ برابر بینی انسانه. خیلی ساده میتونیم از این مسئله این نتیجه رو بگیریم که بو در عالم گربه ها خیلی مهم تر از دنیای انسان هاست .

این اهمیت تا حدی هست که گفته میشه در دنیای گربه ها ، بوی هر گربه ، شناسنامهء اون گربه ست. برای همین وقتی دو گربهء ناشناس به هم می‌رسند ابتدا همدیگر رو بو میکنند . حتی گربه های داخل یک منزل که به صورت روزانه با هم در حال مراوده هستند و همه باهم آشنا هستند، بعضا در طول روز بارها بینی یا پشت همدیگر رو بو میکنند . این رفتار یک لیست کامل اطلاعاتی از گربهء مورد نظر رو در اختیار گربهء مقابل قرار میده .

persiankittens

گربهء مورد نظر دقیقا چه کسی هست ؟ آیا جزء گربه هایی هست که من از قبل میشناسم یا یک ناشناسه؟ بچه است یا بالغ ؟ شرایط سلامتی و فیزیکیش چگونه ست ؟ شرایط هورمونی و روحیش چگونه ست ؟ استرس داشته یا شاده؟ آیا نر هست یا ماده ؟ در صورت ماده بودن آیا در دوران فحلی هست یا خارج از دوران فحلی ؟ شرایط تغذیه ای این گربه چگونه بوده ؟و …

پس متوجه میشیم که در دنیای گربه ها ، بو کردن همدیگه صرفا در حد یک رفتار عادی نیست و چیزی به مراتب فراتر از این مسئله ء ساده ست . برای همینه که تمام کسانی که در منزل از بیش از یک گربه نگهداری میکنند حتما این رفتار رو مشاهده کردند که حتی گربه هایی که برای سال های متمادی در کنار همدیگر در حال زندگی هستند ، به طور روزانه و حتی گاهی چندین بار در طول یک روز ، یکدیگر رو بو میکنند .این رفتار به طور کاملا مستقیم به تحکیم روابط دوستانه، و شناخت گربه ها از یکدیگر میانجامه.  یک گربه بدون یک دست ، بدون یک پا ، بدون حس شنوایی و حتی بدون دو چشم میتونه به زندگیش ادامه بده. اما امکان نداره بدون حس بویایی بتونه بقا پیدا کنه .

“استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است.”

نظرتان را درباره ی "چرا گربه ها یکدیگر را بو میکنند؟ (دنیای پیچیدهء حس بویایی در گربه ها )" بنویسید