گربه پرشین کت

نژاد پرشین برای شما نژادی مناسب نیست ، اگر …

2747778384_6366761fda_b

<<مطلب ذیل صرفاً بر اساس تجربیات و دانسته های شخصی این جانب نگاشته شده است.>>

در ویژگی های مثبت رفتاری و فیزیکی گربه های پرشین که این نژاد رو از باقی نژادهای گربه متمایز میکنه شکی نیست. و اتفاقا همین ویژگی های رفتاری و فیزیکی بوده که باعث شده امروزه پرشین ها یکی از پرطرفدارترین نژادهای گربه در بین دوستداران گربه ها در سطح جهانند.

اما حقیقت اینه که در کنار تمام این ویژگی های مثبت ، برخی از موءلفه در نژاد پرشین هستند که باعث میشند این نژاد از گربه، ضرورتا برای تمام دوستداران گربه، مناسب نباشه. تجربهء این همه سالهای پرورش و فروش پرشین کت به ما ثابت کرد که چند دسته از افراد هستند که متاسفانه علی رغم شوق فراوان به نگهداری از پرشین کت در منزل ، طی مدتی کوتاه بعد از تهیهء یک گربهء پرشین ، متوجه میشند که نمیتونند از گربهء مورد نظر نگهداری کنند و از اساس تصمیمشون به خرید یک پرشین کت اشتباه بوده. این دسته از عزیزان سپس به سرعت اقدام به دور کردن گربه از خودشون میکنند که باعث ایجاد فشار روحی فراوان هم برای خودشون هم برای گربه میشه. کاری که ما اینجا و در قالب این مقاله انجام میدیم اینه که سعی کردیم به اختصار توضیح بدیم چه دسته از عزیزان دوستدار گربه، نباید از اساس و ابتدائاً اقدام به تهیهء پرشین کت بکنند، تا بعدا با مشکلات بعدی مواجه نشند. به کلامی ساده تر ، نژاد پرشین برای شما گزینه ای مناسب برای نگهداری نیست ، اگر …

 

 

. اگر شما گربه ای بسیار پرجست و خیر و خیلی بازیگوش می خواهید.

دیگه بر کسی پنهان نیست که نژاد پرشین ، نژادی بسیار آرام و متینه. این به این معنا نیست که پرشین ها بازی نمیکنند و بازیگوش ندارند.  اتفاقا گربه های پرشین هم در دوران بچگی و به عنوان یک بچه گربه و هم بعد از بلوغ، بازی میکنند. اما مسئله اینجاست که میزان این بازیگوشی به مراتب کم تر از گربه های معمولیه. پس اگر دوست دارید گربه ء شما مدام در حال بازی و جست و خیز باشه، احتمالا یک گربهء پرشین این میل شما رو ارضاء نخواهد کرد.

 

. اگر به وجود تارهای مو بر روی لباس و وسایل منزل خود بیش از حد حساسید.

قبلا و در قالب مقاله ای دیگه به تفصیل توضیح دادیم که میزان ریزش مو در تمام نژادهای گربه برابره و میزان ریزش مو به نژاد گربه ارتباط چندانی نداره. اما مسئله اینجاست که از اونجایی که طول موهای پرشین ها به مراتب بلند تر از گربه های معمولیه، موها بر روی لباس شما به مراتب مشهودتر به نظر میرسند. پس اگر جزء افرادی هستید که این مسئله براتون بی نهایت اهمیت داره، احتمالا به زودی با حضور یک پرشین کت در منزلتون به مشکل برخواهید خورد.

 

. اگر به گربه (یا مشخصاً پرشین کت) آلرژی دارید.

آلرژی بیماری ناشناخته ای نیست و چیزی نیست جزء واکنش غیرعادی بدن به آلرژن ها. آلرژن میتونه هرچیزی باشه. برای یک نفر گوجه فرنگی و برای دیگری ترشی. برای کسی آرد گندم و برای کسی دیگه، گردهء گل. بعضی از افراد هم به پشم حیوانات خانگی به طور عام ، و یا پشم گونه ای خاص از حیوانات مثلا سگ یا گربه حساسیت دارند. طبیعیه که فردی که آلرژی داره باید از اون عامل خاصّ محرک ، دوری کنه.

اتفاقی که بسیار میافته اینه که برخی از این عزیزان به خاطر علاقهء فراوانی که به پرشین کت دارن  با وجود علم به حساسیت و آلرژی خود ، و با خیال باطل اینه که مسئله ای رخ نخواهد داد، اقدام به تهیهء گربه میکنند و بعد از چند روز و با مشاهدهء علایم آلرژی در بدن خود، سراسیمه تلاش میکنند تا از شر گربه در کمترین بازهء زمانی راحت بشند ! که این فشار عصبی فراوانی رو به حیوان و خود این عزیزان وارد میکنه. توصیهء ما همیشه اینه که اگر از قبل میدانید که به حیوانات خانگی حساسیت دارید ، لطفا اقدام به تهیهء حیوان مورد نظر نکنید . آزمودن دوبارهء آنچه که از قبل آزموده شده ، مهمل و بی دلیله.

 

. اگر کسی از اعضای خانوادهء شما از گربه ( یا مشخّصاً گربهء پرشین) بیزار است.

اتفاق دیگری که باز متاسفانه بسیار شایعه اینه که برخی از عزیزان با وجود این که میدونند کسی از اعضاء خانواده شون، از گربه یا مشخصاً پرشین کت بدش میاد (بنا بر هر دلیلی)، و یا میترسه، باز هم اقدام به خرید گربه میکنند و به گونه ای افراد خانواده را در عمل انجام شده قرار میدند. یا با امید به اینکه معجزه ای رخ خواهد داد و اون فرد خانواده گربه رو خواهد پذیرفت ، ناگهان گربه را وارد منزل میکنند ، بدون هماهنگی قبلی ! توصیهء ما بر اساس تجربه همیشه این بوده که ابتدا رضایت کامل تمام اعضاء خانواده رو جلب کنید و بعد برای تهیهء گربه اقدام کنید . تجربه ثابت کرده بسیاری از این دسته عزیزان طی چند روز بعد از تهیهء گربه، مجبور به فروش و واگذاری حیوان میشند.

 

. اگر فرصت کافی برای انجام امور مورد نیاز پرشین کت را ندارید.

اگرچه گربه ها اساساً موجوداتی مستقل هستند اما صرف کردن دقایقی از روز برای انحام برخی امور مرتبط با گربهء شما ، غیرقابل اجتنابه. این رسیدگی ها به ویژه در مورد نژاد پرشین که به مراتب حساس تر از باقی نژادهای گربه ست ، پررنگ تره. به طور مثال یک پرشین کت به دلیل موهای بسیار بلندی که داره، بایستی به طور مرتب و روزانه ، بورس بشه. امری که اگر از اون اجتناب بشه به گره خوردن موهای گربه و مشکلات بعدی می انجامه. وقت و فرصت کافی برای بورس کردن روزانهء گربه پرشین را ندارید ؟ پرشین نژاد مناسبی برای شما نیست.

 

. اگر موقعیت مالی بسیار ضعیفی دارید.

سالها پیش دوستی برای خرید یک پرشین کت به ما مراجعه کرد. در تعامل با این عزیز متوجه شدیم که موقعیت مالی ضعیفی داره و حتی هزینهء لازم برای خرید یک بچه گربهء پرشین رو هم با سختی و مصیبت فراوان تهیه کرده بوده.

در صحبت هایی که با این عزیز داشتم سعی کردم براشون توضیح بدم که علی رغم میل باطنیم، فکر میکنم پرشین کت گزینهء مناسبی برای ایشان نباشه. چون دوستان عزیز، نمیتونیم انکار کنیم که پرشین کت ها به دلیل فیزیک بسیار حساس تری که دارند (درقیاس با دیگر نژادهای رایج گربه) ، طبیعتا نیازهای بیشتری هم دارند . . که تامین کردن این نیازها در بسیاری از موارد هزینه بره. ویتامین های مخصوص ، شامپوها ، بورس ها ، غذاهای مخصوص ،  خاک مخصوص ، مراقبت های پزشکی ، و …

اگرچه تمام گربه های خانگی  فارغ از نژادشون به همهء این موارد نیاز دارند ، اما ممکنه شما بتونید از برخی از این هزینه ها برای یک گربهء مثلا دی اچ اس ، فاکتور بگیرید . اما یک پرشین کت واقعا و به معنای واقعی کلمه به تمام این موارد نیاز حیاتی داره. و این ها همه هزینه بر هستند. پس صرف داشتن هزینهء اوّلیه برای خرید یک پرشین کت ، لازم و مکفّی نیست. شما بایستی با توجه به موقعیت مالی خود برآورد کنید که آیا براتون مقدور هست که این هزینه های مستمر گربهء خود رو متقبّل بشید یا خیر.

 

 

<<استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است.>>

 

 

 

نظرات برای "نژاد پرشین برای شما نژادی مناسب نیست ، اگر …" : (۵)

 1. سلام آقای اکبری
  من گربه می خوام ولی پدرم از گربه متنفره حالش به هم می خوره
  توانایی و امکانات گربه پرشین را هم داریم
  باید چی کار کنم
  ممنون از شما 😃

  • سلام
   چنانچه این جا هم توضیح دادیم گربه گزینهء مناسبی برای شما نیست. ورود گربه به منزلی که کسی از او متنفره ، فشار عصبی زیادی رو به گربه منتقل میکنه . فراموش نکنید پرشین ها گربه هایی بسیار حساسند و هم عشق و هم نفرت انسانهای اطرافشون رو درک میکنند.

 2. سلام از مطلب تون بسیار استفاده کردم. مرسی
  من قصد دارم طی چند ماه آینده یه پرشین بخرم.
  ولی از بابت هزینه های نگه داری شون یه مقدار گیج شدم چون در اطرافیان کسی رو نمی شناسیم که قبلا این هزینه ها رو کرده باشه یا پیشی داشته باشن.

  می خواستم ببینم هزینه هایی که در بالا فرمودین مثلا در طول یک ماه چقد هستش؟
  مثلا خرید شامپو و بورس و… و حالا هزینه درمان

  ممنون میشم اگر جواب بدید

  • سلام و سپاس
   دوست من ، امروزه چون انواع مختلف لوازم بهداشتی و غذایی گربه در قیمت های بسیار متفاوت در بازار موجودند ، حقیقتا نمیشه رقم خاصی رو به عنوان هزینه های ماهانه اعلام کرد. کاملا بستگی به نوع محصولاتی داره که تهیه میکنید.

 3. سلام..میتونم ازتون خواهش کنم که انواع پرشین هارو همراه با عکس معرفی کنید؟؟

نظرتان را درباره ی "نژاد پرشین برای شما نژادی مناسب نیست ، اگر …" بنویسید