گربه پرشین کت

نکات مهم دربارهء جابجا گردن گربه های پرشین

<مطلب ذیل صرفاً بر اساس تجربیات و مطالعات شخصی اینجانب نگاشته شده است.>

اگر مقالات و مطالب دیگر در وبسایت ما رو مطالعه کرده باشید، حتما متوجّه شدید که تاکید ما همیشه بر این بوده که حتّی الامکان از هرگونه جابجا کردن گربه های پرشین تحت هر عنوانی ( سفر ، گردش ، مهمانی ، تفریح، و ..) پرهیز کنید ، چون گربه ها و به ویژه پرشین ها از این نوع جابجایی های اجباری ذاتاً بیزارند.

اما مسئله اینجاست که گاهی اوقات بنا بر هردلیلی واقعاً گزینهء دیگری جزء جابجا کردن حیوان، وجود نداره. در این زمان اونچه اهمیّت ویژه ای داره اینه که این جابجایی به شکل صحیح و اصولی انجام بشه و از رفتارهای غیراصولی و نادرست که میزان استرس وارد شده به گربه رو افزایش میدند، پرهیز بشه.  در زیر ما سعی میکنیم به اختصار به برخی از این باید و نبایدها بپردازیم.

فروش خرید گربه پرشین کت جابجایی

. قبل از ورود گربه به محیط جدید، فضا را کنترل شده و قابل نظارت کنید.

گربه، منزل سابق خودش رو کامل و به جزییات میشناسه و بر اون اشراف داره. اما در محیط جدید و ناآشنا، ممکنه به شدّت بترسه و این ترس منجر به این بشه که گربهء سراسیمه برای پنهان کردن خودش، در محیط جدید به مکانها یا فضاهایی وارد بشه که اساساً برای گربه نامناسب باشند و گربه در حالت عادی هرگز به اون فضاها وارد نمیشه. دراین میان این وظیفهء مالک گربه ست که از قبل از ورود حیوان به محیط جدید ، اون محیط رو برای گربه متناسب کنه.  این کنترل فضا، به ویژه در چند روز اولّیهء ورود حیوان به محیط جدید ، حیاتیه.

بسته نگاه داشتن درب های خروجی و پنجره ها، مراقبت از بالکن های مرتفع، و نظارت بر باقی نقاط خطرناک منزل، از جملهء این رفتارهاست.

. با گربه در محیط جدید ، صحبت کنید.

وقتی گربه را برای اولین بار وارد محیط جدیدی میکنید که با منزل و محیط پیرامونی خودش متفاوته ، طبعاً گربه دچار استرس و ترس میشه و این تغییر ناگهانی عموماً برای پرشین ها به ویژه گربه های بالغ دلهره آوره. دراین میان صدای مالک گربه که با گربه صحبت میکنه، حسّ استرس گربه رو کمتر میکنه و به گربه این اطمینان رو میده که اگرچه محیط تغییر کرده، اما عزیزانش تغییر نکردند و همون افراد ، در محیط جدید هم همراه او هستند. تجربه به ما ثابت کرده صحبت کردن شما با گربه با ملایمت و مهربانی ، به ویژه در ساعات اوّلیهء ورود شما به محیط جدید، خیلی میتونه گربه رو آرام تر کنه.

گربه پرشین کت فروش خرید جابجایی

. عجله نکنید و از قدرت زور استفاده نکنید.

اتفاقی که میفته اینه. در بسیاری از موارد به محض ورود گربه به محیط جدید، گربهء هراسان که از ورود به محیط جدید ترسیده، فوراً خودش رو در محیطی بسته و تاریک و تنگ مثل زیر تخت یا زیر کابینت فرو میکنه . در این میان صاحب گربه که از رفتار گربهء خود نگران میشه، در بسیاری از موارد سعی میکنه با استفاده از اجبار و زور، گربه رو از زیر تخت یا زیر کابینت خارج کنند تا به زعم خودشون گربه سریع تر با محیط جدید خو بگیره. این یک رفتار غیراصولیه.

هرگز در این مرحله، عجله نکنید و از قوّهء زور استفاده نکنید. به گربه فرصت بدید. دیر یا زود گربه خودش و با پاهای خودش از پناهنگاهش خارج میشه و در منزل جدید جولان میده و شروع به اکتشاف محیط نو میکنه. به گربه فرصت بدید. این زمان ممکنه از چند ساعت تا چند روز ، طول بکشه .

. آب و غذا نخوردن گربه امری طبیعیه. نگران نباشید.

پرشین های بالغ عموماً در مقابل جابه جایی بسیار بسیار حسّاس هستند و واکنش نشان میدند. از اصلی ترین این واکنش ها ، ترک کامل مصرف آب و غذاست. این رفتار به ویژه در زمانی پررنگ تر میشه که علاوه بر محیط ، افرادیکه در زندگی گربه حضور داشتند هم تغییر کرده باشند. مثلاً پرشینی بالغ که برای سالهای متمادی در منزل یک خانواده و در کنار اعضای اون خانواده زندگی میکرده، به ناگاه به خانواده ای جدید واگذار بشه. این طوفان تغییرات در زندگی گربه، برای او ثقیله و هضم این دگرگونی ها برای با گربه دشواره. اوّلین واکنشی که در بسیاری از موارد از گربه ها دیده میشه ترک کامل و مطلق خورد و خوراکه، که موجبات نگرانی صاحب گربه رو فراهم میکنه. بایستی بدونید ،این یک امر طبیعی و ناشی از استرسیه که به گربه وارد شده. در این زمینه بایستی صبور بود و از رفتارهای نادرستی مثل به زور غذا خوراندن به گربه پرهیز کرد. به گربه چند روزی فرصت بدید . در اکثر موارد گربه طی سه یا چهار روز مجدّداً به خوردن غذا رو میاره. البته شرط اصلی در این میان اینه که افراد منزل با رفتارهای درست خودشون در قبال حیوان ، توانسته باشند از استرس گربه به تدریج بکاهند. اگر بعد از گذر سه یا چهار روز گربه همچنان از خوردن و آشامیدن سر باز میزنه، حتماً از دامپزشک دراین زمینه مشاوره بگیرید.

فروش بچه گربه پرشین کت ,

. اگر از قبل گربهء دیگری در منزل جدید وجود دارد، سعی نکنید گربه ها را به زور با هم دوست و نزدیک کنید.

نحوهء صحیح و اصولیه آشنا کردن گربهء جدید با گربهء قدیمی در منزل ، امری بسیار دقیق و حسّاسه که بایستی در قالب یک مقالهء مُجزّا به تفصیل درباره ش توضیح بدیم. اما اگر بخواهیم به اختصار دربارهء این مسئله توضیح بدیم، بایستی گفت نکتهء کلیدی در این مورد، عدم دخالت ما انسان هاست. بایستی حتّی الامکان از دخالت بی جا در پروسهء آشنا شدن گربهء قدیمی و گربهء جدید ، پرهیز کنیم. این آشنایی ممکنه روزها بلکه هفته ها زمان ببره و واقعاً امری راحت و آسان نباشه. ممکنه دچار حاشیه هایی بشه. ممکنه یکی از گربه ها در قبال دیگری پرخاشگری کنه . و …

اما تجربهء ما به ما ثابت کرده که دخالت انسانی در پروسهء آشنا شدن دو گربهء غریبه با همدیگر ، در اکثر موارد نتایج سوء داشته ، و نه نتایج مثبت.

بایستی به گربه ها فرصت داد تا در یک بازهء زمانی مشخص ، همدیگر رو بشناسند و با هم کنار بیان. توصیهء ما به دوستان همیشه این بوده. جزء در موارد حادّ و ضروری (مثلاً حملهء شدید یکی از گربه ها به دیگری ) از دخالت پرهیز کنید. پرخاشگری های سطحی و تهدیدات صوتی یک گربه برای دیگری، بخشی طبیعی از پروسهء آشنا شدن دو گربهء غریبه با همدیگره. رفتارهای نادرستی مثل به زور نزدیک کردن دو گربه به همدیگر و انداختن دو گربه به کنار هم، فقط و فقط نتایج سوء داره. نتایجی که گاهی آثار غیرقابل جبران داره. پس توصیهء ما اینه. صرفاً به پروسهء آشنا شدن دو گربه با همدیگر ، نظارت کنید و جزء در موارد خاصّ و حادّ ، دخالتی نکنید. به گربه ها فرصت بدید.

<استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است.>

نظرات برای "نکات مهم دربارهء جابجا گردن گربه های پرشین" : (۴)

  1. ممنون از اطلاعات خوبتون. بزودی یک پرشین نر دوماهه به خانواده ما اضافه میشه.
    با توجه به این که منزل ما کمی بزرگه آیا بهتر نیست یکی دو روز در یک اتاق که براش در نظر گرفتم نگهش دارم؟ البته تمام وسایلش هم اونجا خواهد بود و تنهاش هم نخواهم گذاشت

  2. سلام ممنون از مطالب مفیدتون.
    من و نامزدم یک بچه گربه پرشین نر دو ماهه گرفتیم ولی محل زندگی من تهرانه و ایشون کرج هستند. با توجه به شرایط کاری نامزدم و خودم, این بچه باید از شنبه تا وسط هفته کرج باشه و بعد بیاریمش تهران تا آخر هفته.البته که در هردوجا خودمون پیشش هستیم.
    ایا این کار میتونه واسش آزاردهنده باشه؟ باتوجه به اینکه الان بچه اس ممکنه عادت کنه و مشکلی پیش نیاد به مرور زمان؟
    ممنونم از راهنماییتون.

نظرتان را درباره ی "نکات مهم دربارهء جابجا گردن گربه های پرشین" بنویسید