گربه پرشین کت

نکات مهم دررابطه با Shave (شیو) کردن و کوتاه کردن موی گربهء پرشین

<< مطلب ذیل صرفاً بر اساس تجربیات و مطالعات شخصی اینجانب نگاشته شده است.>>

اگرچه از اصلی ترین عوامل زیبایی و جذّابیت پرشین ها ، پوشش و موهای بلند و متراکم آنهاست ، بسیاری از دوستداران و مالکین گربه های پرشین در برخی از مقاطع و به دلایلی مختلف ، ترجیح میدهند که حداقل به طور موقّتی از این موهای زیبا و افسون کنندهء گربهء خود ، رهایی پیدا کنند ! دلایلی که مالکین پرشین ها را به شیو کردن یا کوتاه کردن موهای گربهء خود وامیداره متفاوتند اما اصلی ترین این دلایل عبارتند از : ۱- تلاش برای کم کردن ریزش موی گربه ۲- رها کردن گربه از موهای نَمَدی شکل ( تکه های نمدی فقط وقتی در پوشش گربه ایجاد میشند که گربه به طور روزانه و مرتب ، بورس و شانه نشه و به کلام دیگر ، توجٌه لازم به پوشش و بافت بدن گربه، نشده باشه.) ۳- تصوّر اینکه کوتاه کردن موهای گربه ، باعث خنک شدن گربه در فصل تابستان میشه. ( که ازقضا و برخلاف باور عموم ، تصوّری کاملاً نادرسته . موهای بلند گربهء پرشین همانگونه که در فصول سرد سال ، گربه را از سرما حفظ میکنه ، طبیعتاً به گونه ای تکامل یافته که در فصول گرم سال ، موجب خنگ شدن جسم گربه میشه.)

اما از اینکه صاحبان پرشین ها امروزه چرا و به چه علت علاقهء بیشتری به شیو کردن گربه های خود نشان میدند که بگذریم ، یک حقیقت را نمیشه انکار کرد، و آن اینکه گرایش به انجام این کاردر میان دوستداران پرشینها رو به فزونیه . از این روی در این مقاله قصد نداریم نحوهء انجام شیوِ گربه را آموزش دهیم. بلکه درقالب چند نکته ، صرفاً توضیحاتی اجمالی خواهیم داد در مورد باید و نباید های این عمل :

 

۱– حتّی الامکان گربهء خود را Shave نکنید.

پوشش بلند و متراکم پرشین ها ، بخشی از طبیعت و وجود آنهاست . و از این بابت تاکید ما در وهلهء اوّل همیشه بر عدم انجام عمل شیو در صورت عدم ضرورت این کاره. دیدگاه انجمن حمایت از حقوق حیوانات ایالات متحدهء آمریکا (SPCA) نیز در این مورد عیناً برهمین اساسه. پس دوستان عزیز لطفاً دقت داشته باشید . توصیهء ما اینه که صرفاً زمانی اقدام به شیو کنید که ضرورت این عمل ، احساس میشه.

۲-حتّی الامکان خودتان اقدام به Shave کردن گربه نکنید و از متخصّصین در این زمینه کمک بگیرید.

عمل شیو کردن گربه در عین اینکه عملی بسیار ساده و غیرپیچیده ست ، کاری ظریف و دقیقه. انجام عمل به طور نادرست و غیراصولی میتونه آسیب های جدّی هم به گربهء شما و هم به شخص شما وارد کنه. پس توصیهء ما به همهء عزیزان اینه که علی رغم علاقه ای که شاید به انجام این کار بر روی گربهء خود دارید ، حتّی الامکان از متخصصّین (مراکز دامپزشکی مُجرِّب) در این زمینه کمک بگیرید . دامپزشکانی که اقدام به عمل Shave بر روی گربه ها میکنند ، به مراتب از شما باتجربه ترند و با سرعت و دقّت عمل بیشتری اقدام به انجام این کار میکنند و درنتیجه میزان بسیار کمتری از استرس به گربهء شما منتقل میشه.

۳-بهترین و ماهرترین مرکز را برای Shave کردن گربهء پرشین خود انتخاب کنید.

وقتی ما انسانها قصد داریم به آرایشگاه بریم ، فاکتورهای مختلفی را تحت نظر قرار میدیم و براساس اون فاکتورها ، دست آخر بهترین آرایشگاه را برای خود انتخاب میکنیم ! این فاکتورها از تمیز بودن آرایشگاه گرفته تا خوش برخورد بودن و خوش اخلاق بودن آرایشگر را شامل میشه ! دقیقاً در مورد انتخاب آرایشگاه برای گربهء پرشین شما نیز ، بایستی تمام این فاکتورها به نوبهء خود مورد توجّه قرار بگیرند .

توصیهء ما به عزیزان همیشه این بوده که فاکتورهای غیراصولی مثل “فلان دامپزشکی به ما نزدیک تره!” یا امثالهم را مبنای انتخاب خود قرار ندهید . آیا شما در زمانیکه قصد دارید به آرایشگاه برید ، نزدیک بودن آرایشگاه را ملاک اصلی انتخاب خود قرار میدید یا خوب بودن آرایشگاه ؟! پس لطفاً درمورد گربهء خود نیز ، دقیق انتخاب کنید. فراموش نکنید که گربه ها موجوداتی بی زبانند و نمیتونند خیلی از مصائب خود را به ما بیان و بازگویی کنند. پس این وظیفهء ماست که با بیشترین دقّت نظر و فارغ از سطحی نگری ، بهترین مرکز را انتخاب کنیم. و منظور از بهترین به هیچ وجه گران ترین نیست.

پیشنهاد ما همیشه بر پایهء تحقیق و مراجعه و مشاهدهء حضوری محل ، قبل از اقدام به Shave بوده . با مشاهدهء محلّ انجام کار ، تحقیق از دیگر دوستداران پرشین ها و مشاهدهء رفتار کادر یک مرکز با دیگر حیوانات ، شما تا حدّ بسیار زیادی میتونید یک انتخاب صحیح داشته باشید.

۴- حتّی الامکان از بیهوش کردن گربه ، اجتناب کنید .

وقتی صحبت از Shave کردن گربهء پرشین به میان میاد ، یکی از ایراداتی که متاسفانه به برخی از عزیزان دامپزشک وارده ، اینه که هر گربه ای که برای Shave کردن نزد آنها میبرند را بلااستثناء و بدون درنظر گرفتن پیشینهء رفتاری و روحیات گربه، ابتدا نیمه بیهوش یا بیهوش میکنند ، و بعد اقدام به Shave میکنند. به زبان ساده تر ، این عزیزان بیهوش یا کم هوش کردن گربه را از ملزومات و مقدّمات غیرقابل اجتنابِ شیو کردن میدونند! دوستان لطفاً دقت داشته باشید. این یک باور نادرست و غلطه.

بیهوش کردن گربه قبل از Shave یا اصلاح حیوان ، در بسیاری از موارد واقعاً واجبه ، چون حیوان به دلیل ترس از صدای دستگاهِ مُزِر یا ترس از محیط دامپزشکی ، دچار استرس زیادی میشه و رفتارهای پرخاشگرایانه از خودش بروز میده و عملاً به دامپزشک و دیگران آسیب میرسونه. دراینگونه موارد واقعاً گزینهء دیگری غیر از بیهوش یا نیمه بیهوش کردن گربه ، باقی نمیمونه. اینجا بیهوش کردن گربه یک ضرورته.

اما مشکل از کجا آغاز میشه ؟ مشکل از آنجایی آغاز میشه که برخی از عزیزان دامپزشک ، بنا به تجربیات ناخوشایندی که با برخی از گربه های پرخاشگر داشتند ، بیهوش کردن گربه را یک اصل برای عمل شیو قرار میدند !! این طرز برخورد ، غیرحرفه ای و غیراصولیه و مورد تایید ما نیست.

حقیقت اینه که اکثر پرشین ها به قدری آرام و متین هستند که در محیط دامپزشکی ، بدون نیاز به کوچکترین بی حسی یا بیهوشی ، میتوان آنها را اصلاح یا Shave کرد . پرشین ها ، این گربه های آرام و خجالتی ، در اکثر موارد نهایت همکاری را با دامپزشکی که قصد Shave کردن آنها را داره میکنند و عملاً هیچ نیازی به بیهوش کردن حیوان نیست.

پس توصیهء ما به عزیزانی که قصد Shave کردن پرشین خود را دارند اینه که از دامپزشک یا متصدّی ای که قصد انجام این کار را داره درخواست کنند که ابتدائاً بدون بیهوش کردن حیوان ، سعی به انجام این کار کنند و ببینند پروسهء عمل به چه صورت طی میشه، و تنها بعد از مشاهدهء رفتارهای پرخاشگرایانه و مهاجمی از گربه ، اقدام به بی حسّ یا بیهوش کردن گربه بکنند. فراموش نکنید که بیهوشی چنانچه در انسان عوارض خاصّ خود را داره ، در گربه ها نیز بی تاثیر نیست . مضاف براینکه گربه در زمان به هوش آمدن ، میزان بالایی از استرس را تجربه میکنه. پس اگر بتوان از بیهوشی یا بی حسّی گربه اجتناب کرد ، بایستی همین کار را انجام داد.

۵- در اتاق و محلّ Shave گربهء خود ، حاضر باشید.

برخی از عزیزان وقتی گربهء خود را به مرکز اصلاح یا دامپزشکی میبرند ، گربه را تحویل میدند و خودشون در بیرونِ اتاق ، منتظر میشند تا عملِ Shave تمام بشه و گربه حاضر بشه. تجربهء ما میگه که این یک رفتار نادرست و غیراصولیه.

دوستان لطفاً دقّت داشته باشید . Shave کردن گربه حتّی اگر در بهترین شرابط ممکن انجام بشه ، باز هم میزانی از استرس را به گربهء شما وارد میکنه. صدای دستگاه مُزِر ، حرکت دستگاه بر روی بدن گربه ، لمس شدن توسط دامپزشک یا آرایشگر در نقاط مختلف بدن ، و حتّی صِرفِ حضور در دامپزشکی، اینها همه و همه برای گربه استرس زا تلقّی میشند. در این میان آنچه میتونه به گربهء شما کمی آرامش و احساس اطمینان خاطر بده ، حضور شما در کنار اوست. شمایی که گربه میشناسه و به شما اطمینان داره . پس لطفاً گربه را ترک نکنید . حتماً در زمان انجام عمل Shave ، در اتاق مذکور حاضر باشید ، گربه را مرتّباً توازش کنید و با اون با مهربانی و ملایمت صحبت کنید. این فاکتور بیشتر از آنچه تصورش را بکنید، اهمّیت داره.

 

۶- حتّی الامکان بچه گربه ها و گربه های پیر را Shave نکنید.

چنانچه در بالا به آن پرداختیم، عمل شیو همیشه و در هر شرایطی ، کم و بیش برای گربه استرس زاست ، اگرچه میزان این استرس از گربه ای تا گربهء دیگر میتونه صددرصد متفاوت باشه. از آنجاییکه بچه گربه ها و گربه های مُسن در برابر فشار روحی و استرس به مراتب آسیب پذیرترند، توصیهء ما همیشه بر عدم Shave این دو دسته گربه بوده. مخصوصاً درمورد بچه گربه ها ، این تغییر ناگهانیِ ظاهر و از دست دادن پوشش ، میتونه به افسردگی حیوان بیانجامه.

۷- از Shave کردن ناحیهء سر و صورت گربه، پرهیز کنید.

قبل از اینکه اقدام به شیو کردن گربهء خود بکنید ، ابتدائاً بایستی بدانید که اگر شیو کردن گربه به صورت کامل و از ته انجام بشه ، چیزی بین سه الی چهار ماه زمان میبره تا موها کاملاً به حالت اوّلیهء خودشون بازگردند. دراین میان ، اصلاح و کوتاه کردن موی سر و صورت پرشین کت شما ممکنه تغییر چندانی در چهرهء گربه ایجاد نکنه ، اما شیو کردن ناحیهء سر و صورت گربه، چهرهء گربهء شما را کاملاً دگرگون و نامتناسب میکنه. پس توصیهء ما اینه که دوستان عزیز از دامپزشک خود درخواست کنند که حتماً موهای ناحیهء سر و صورت حیوان را بدون تغییر ، درحالت عادی خود نگاه دارند.

<<استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است>>

نظرات برای "نکات مهم دررابطه با Shave (شیو) کردن و کوتاه کردن موی گربهء پرشین" : (۴)

  1. سلام.مطلب خیلی جالب و کامل توصیح داده شده ممنون.فقط یک سوال :آیا کوتاه کردن موهای داخل گوش گربه خوب است و در حفظ بهداشت کمک میکند.ممنون میشم اگر پایخی دریافت کنم

  2. سلام ممنون از مطلب خوبتون. اگر موهاشو نزنم، چطور بدونم که بیماری پوستی نگرفته باشه؟

نظرتان را درباره ی "نکات مهم دررابطه با Shave (شیو) کردن و کوتاه کردن موی گربهء پرشین" بنویسید